Ugrás a fő tartalomhoz

  • PEOPLE & FOCUS
  • HR menedzsment
  • HR változáskezelés
    • jövőkép és humán stratégia
    • szervezettervezés
    • munkáltatói márkaépítés
    • szervezetfejlesztés
    • vállalati ösztönzéspolitika
    • személyzetfejlesztés
    • munkaerő-biztosítás
    • érdekvédelmi kapcsolatok
    • MI és az AI
  • HR business coaching
  • Kapcsolat
  • PAP(P)OLÓ
  • ÖSSZHANGBAN
  • WANTED
  • HOL NEM VOLT MUNKAKÖRÖK

ELEKTRO(lux)SOKK

2019. szept. 17. 15:18

Az a 800 elektrolux-dolgozó bizonyára nagy sokként élte meg, hogy elveszíti állását a svéd multi jászeberényi fagyasztóláda és felülfagyasztós-hűtő, valamint porszívógép üzemének bezárása miatt. Nemzetgazdasági szinten viszont szinte észrevétlen múlt el a bejelentés, hogy egy újabb magyarországi gyár húzza le a rolót, részben vélhetően azért, mert Nyíregyházán ugyanez a társaság, versenyképességének növelése érdekében, 100 millió eurót költ - automatizálásra. 

Jászberényben egyébként 1997 óta készültek fagyasztóládák, sőt az Electrolux 2000 óta teljes fagyasztóláda gyártását Magyarországon végezte, miután a spanyolországi gyártósorait ide telepítették - bizonyára nem kicsit sokkolva az állásukat elvesztő spanyol Elektrolux dolgozókat...

A hivatalos céges közlemények és egyéb belső források szerint, a döntés mögött költségnövekedési megfontolások (kimondva-kimondatlanul) a humán erőforrás költségének növekedése!), illetve a magyar munkaerő-piac helyzete áll, amelyben a megfelelő (sok, olcsó, betanított) kétkezi munkaerő rendelkezésre állása komoly kockázatokat rejt magában, pláne úgy, hogy a hazai munkaerőnélküliség-növekedés a versenyszférában már megállt. Ennek ellenére azt a 800 volt elektrolux munkavállalót még így is seperc alatt fel fogja tudni szívni a munkaerő-piac (Jász-Nagykun megyében mintegy 5000 betöltetlen állás van jelenleg) - így az érintett dolgozókon kívül nem is igazán izgul senki a leépítés miatt...

Mert igaz, most még fel tudja szívni. A munkavesztett alkalmazottaknak most még nem kell rettegni a tartós munkanélküliségtől. De ez a helyzet nem tart örökké. A humán erőforrás költségek (kiemelten a bérköltségek) növekedése, valamint az algoritmizáció/robotizáció/automatizáció térnyerése megállíthatatlan (ráaádsul számos jel mutat a gazdasági konjuktura - főként az autóipar miatti - megtorpanására is). Tehát

a  kis hozzáadott értéket adó hazai betanított és segédmunka dömping, valamint a közmunkaprogram diktálta teljes és tartós foglalkoztatottság hamis illúziója mögé bújva hátradőlni óriási hiba lenne.




Legutóbbi bejegyzések

  • Nem HUMAN RESOURCE, hanem PEOPLE Management
    2026. jún. 10.
  • Egészpályás AI letámadás
    2026. jún. 8.
  • Kerékpáros = foglalkoztatási katasztrófa
    2026. jún. 3.
  • Lézengők, kallódók és korai iskolaelhagyók
    2026. jún. 1.
  • Pünkösdi királyság!
    2026. máj. 25.
  • A LEGJOBB VÉDEKEZÉS A TÁMADÁS - de valódi jövőkép nélkül ez nem túl evolutív
    2026. máj. 21.
  • Siesta Borealis - ne pazarold másra az időt, amit alvással tölthetnél
    2026. máj. 7.


.