Együttműködés összhangban
"A zongorista és az énekes a „Les Feuilles Mortes”-t kezdi próbálni egy koncertere, amikor a zongoraművész így szól:
- Rendben, ugye akkor G-mollból kezdünk, majd a harmadik ütemben B-dúrra és 5/4-re váltunk, de amikor a diatonikus hídhoz érünk, visszamodulálunk F#-mollra, és 4/4-ről 7/4-re váltunk, majd az utolsó szakaszban duplázott tempóban játszunk, és lassan g-mollra modulálunk vissza?
- Húúú, nem hiszem, hogy minderre emlékezni vagyok képes - bizonytalankodik az énekes.
- De hát így csináltad legutóbb! - nyugtatja a zongorista"
Elől(felül)járóink...
Korunk vezetői – legyenek azok gazdasági, társadalmi vagy politikai vezetők – elszakadtak, rossz ételemben véve vertikálisan felülemelkedtek az általuk vezetett munkaközösségtől. Amíg azonban a kiemelt státuszúnak vélt, tekintélyelvű vezetői szerep vissza nem talál a munkaközösségi felhatalmazáson alapuló, célkijelölő, irányt-mutató, horizontális koordinatív szerepéhez, addig hiú ábránd marad a munkaközösség valódi problémáinak feltárása, kezelése, megoldása, vagy céljainak elérése.
Tutajos (nem a Ladó Gyula Lajos)
A
18–19. században az út- és a vasúthálózat is még messze elmaradt attól a
szinttől, ami kielégítette volna a kor szállítási igényeit. Így jobb híján, a
vizet kezdték egyre nagyobb mértékben használni, amely az úsztatásnak, vagy más
néven tutajozásnak – a vízi szállítás legősibb és legolcsóbb alternatívájának – felpörgetését is jelentette, ahol a szállított áru legfőképpen maga a tutaj volt (beleértve a
két hasábban rájuk terhelt 100 szál deszkát is...).
A hazai tutajozás, amely a legkeményebb téli hónapok kivételével gyakorlatilag egész évben folyt, számtalan munkalehetőséget teremtett, illetve közvetlen vagy közvetett módon tartott el jópár dolgozót a Kárpátok karéjától a Duna deltáig: munkához jutottak a favágók, a fakereskedők, a fafeldolgozók és persze maguk a tutajosok is, akik segítségével a magashegyi erdőségekből főképp szálfákat – valamint kisebb mértékben faeszközöket, fazekastermékeket, vas- és bőrárut, csipkét, gyolcsot, posztót, zsindelyt, viaszt, sót, gyümölcsöt, sajtot, mézet – szállítottak.
De volt a tutajhasználatnak egy speciálisabb ága is. A 18. századdal kezdődően a török uralom alól felszabadult és elnéptelenedett területek betelepítése olyan méreteket öltött, hogy a Dél- és Kelet-Európába tartó észak-dunai németek ezreinek kivándorlásában bevetették a korábban tisztán (fa)áruforgalmat bonyolító tutajokat is, akár ezer-ezeregyszáz is kivándorlót utaztatva egy-egy barakokkal, konyhával, sőt karámokkal ellátott tutajon.
A jellegzetesen trapéz alakú, 3-4 méter széles, 4-12 szálfából álló tutaj (a különböző hosszúságú szálfákat körülbelül egyenlő hosszúságú darabokra vágták, és a vízparton egymáshoz kötözték úgy, hogy a tutaj elejére kerültek a vékony részek, hátra a vastagabbak, így alakítva ki a jellegzetes trapéz formát) összeállítása, vízen tartása, irányítása nem volt gyerekjáték, elszánt, higgadt, kifejezetten nagy testi erővel és kiváló állóképességgel rendelkező „hajósokat” kívánt, és mint minden komplex szervezeti tevékenység, pontosan lefektetett munkaköri rendszerben működött. A tutaj kormányzásával a legtapasztaltabb hajós volt megbízva, aki elöl foglalt helyet, hátul a kevésbé tapasztalt tutajos dolgozott. A legfőbb szerepe a főtutajosnak volt, aki a többi tutajos munkáját is irányította, de feladatai pénzügyi tevékenységekkel, beleértve a (munka)szerződéskötéseket is kiegészült:
- a bizonytalansági tényezők (időjárás, vízhozam, stb.),
- valamint az előre pontosan meghatározható munka (indulástól az érkezésig történő szállítás)
okán jellemzően átaljás munkaszerződés köttetett, amely szerint a dolgozók előre kialkudott kerek összegért a teljes munkafolyamat elvégzésére szerződtek.
De a tutajozás, melynek virágkora a 19. század közepére tehető, a 19. század végére gyakorlatilag véget is ért a szárazföldi szállítási közlekedéssel (főképp vasúttal) szembeni versenyképtelensége és a folyókra telepített számos műtárgy miatt.
A sörlét hűtő léhűtő

LÉHŰTŐ (melléknév): léha, lusta, haszontalan, lebzselő, tétlenkedő, semmittevő;
LÉHŰTŐ (főnév): semmit nem csináló, tétlen személy;
LÉHŰTŐ (munkakör): a sörgyártás folyamatában a felfőzött malátalé lehűtésére – mivel a sörélesztő gombák elpusztulnának a forró folyadékban – alkalmazták a léhűtőket. A hűtés érdekében kinyitották az ablakokat, egyik edényből a másikba ide-oda öntögették, és/vagy a hatalmas üstökben óriási kanalakkal kavarták – hasonlóan ahhoz, ahogy a forró teát vagy kávét is hűti az egyszerű fogyasztó – a leendő sörlét.
A léhűtők munkája viszonylag egyszerű, a teljes sörkészítés folyamatában aprócska momentum csupán, ráadásul sokak szemében felesleges is volt: mivel a sör a léhűtők kétes hozzáadott értéke nélkül is lehűlt volna, idővel a léhűtő a semmittevők gúnynevévé, a lusta emberek szinonimájává vált.

Siesta Borealis - ne pazarold másra az időt, amit alvással tölthetnél
Az az egyszerű tény, hogy a ma dolgozójának a hétvégére vagy a munkaszüneti napokra vonatkozó egyik legfontosabb programpontja a „sokáig alvás” kívánalma, arra utal, hogy több időt kellene az alvásra szánnunk a munkás hétköznapokban is: hamarabb kellene nyugovóra trénünk, többet kellene aludnunk, mert minden hétköznap reggel könyörtelenül és rugalmatlanul indul a mókuskerék.
2023-ban egy amerikai kórház és az Apple (annak okosórái segítségével) összesen 42 ezer önkéntes, több mint 2,9 millió alvással töltött éjszakájának elemzésével arra jutott, hogy az érintettek 69%-a százaléka az ajánlott pihenési minimumnál (7 óra) kevesebbet aludt.A European Heart Journal című folyóiratban megjelent tanulmány szerint egy közel hat évig tartó, 88 ezer önkéntes bevonásával történt vizsgálat azt mutatta ki, hogy szív- és érrendszeri betegségek a legritkábban azoknál léptek fel, akik rendszeresen este 10 és 11 óra között fekszenek le aludni. Az Oracle és a Workplace Intelligence, 2020-as, 11 ország, több mint 12 000 munkavállalót érintő kutatási eredményeiből az derült ki, hogy a munkahelyen tapasztalt mentális egészséget befolyásoló tényezők (stressz, szorongás, depresszió, kiégés, stb.) leggyakoribb negatív következménye az alvási nehézség.Svéd kutatók pedig arra jutottak, hogy a heti munkaidő 25%-os csökkentése (ha nem jár a bér változásával) jelentősen javítja a munkavállaók alvási minőségét és időtartamát, közvetett módon az általános jól-létét, méghozzá nemcsak munkanapokon, hanem a szabadnapokon is.
Ehelyett azonban korán kelünk (mert kelnünk
kell..), tovább és többet dolgozunk mint korábban bármikor, estéinket pedig képernyők: televíziók, laptopok és mobiltelefonok, no meg a közösségi hálón való aktív
vagy passzív jelenlét bűvöletében töltjük el (már ha nem rúgunk ki épp a hámból,
tovább rontva ezáltal is a kialvatlanságunkat…). Azonban egyre sokasodó jelek
utalnak arra, hogy ez a fajta életvitelünk nagyon
messzire szakadt a biológiai működésünket meghatározó természetes
periodicitástól, egyszerűen kiestünk a ritmusból, és ez az eltérés sok ember
számára komoly mentális feszültséget, végső soron megbetegedéseket okoz. Vagyis vissza
kellene helyeznünk az alvást, mint tevékenységet és alapvető szükségletet, a 24 órás napi ciklusunk
középpontjába! Becsüljük tehát nagyra, sőt leljük kedvünket az alvásban, valahogy úgy, ahogy azt Frank Knight
közgazdász is javasolja:
„ne pazarold másra az időt, amit alvással tölthetnél!”
Mert ez nem elvesztegetett idő! Sőt, a legjobb dolog, amelyet az ember saját magáért és az egészségéért tehet. Az alvás, a pihenés, a regenerálódás megbecsülésének az egyik módja pedig (ha már az éjszakai alvási szokásainkat nem tudjuk (vagy akarjuk) megváltoztatni és - ráadásul! - a munka-magánélet közötti határ végérvényesen elmosódott), a szieszta intézményének újragondolása vagy épp bevezetése, ahogy ez utóbbit a fagyos Finnországban is teszik.
A yle.fi finn portál szerint egyes finn cégeknél délutáni alvásprogramot vezettek be, mert a vállalatvezetők – a szakszervezetekkel karöltve – arra a megállapításra jutottak, hogy az alkalmazottaik egy 30-60 perces délutáni sziesztát (pihenést/alvást) követően, a munkanap hátramaradó részében hatékonyabban dolgoznak, illetve jobban teljesítenek.
Az ebéd utáni szieszta szükségessége, illetve hatékonyságjavító hatása egyáltalán nem légből kapott hülyeség, vagy a HR elkötelezettségjavító humbugja:
- az emlősállatok nagy része (egyes felmérések szerint az emlős fajok 85 %-a!) naponta nem egyszer, hanem többször is alszik;
- Thomas Edison állítólag mindössze négy órát aludt éjszakánként, de napközben rövid, 20 perces erőgyűjtő alvásokat tartott, amely hite - és gyakorlati tapasztalata - szerint növelte a figyelmét, a koncentrálóképességét, valamint javította a memóriáját és a tanulási készségét;
- a NASA 1995-ben 747 pilótán végzett kutatása azt bizonyította, hogy azok a pilóták, akik 40 percet pihenhettek napközben (és átlagosan 25,8 percet aludtak), 16–34 %-kal jobb reakcióidőt mutattak pihentelen társaiknál.
- egy másik vizsgálat pedig azt mutatta ki, hogy azok a férfiak, akik legalább heti három alkalommal aludtak napközben, 37 %-kal kevésbé voltak hajlamosak a szívproblémákra, mint azok, akik soha nem sziesztáztak.
- egy 2008-ban készült vizsgálat azt találta, hogy az alvás – beleértve a napközbeni „szunyókálást is”! – jobban serkenti a verbális memória működését és a tanulást, mint a koffein!
- de a keringésünknek is jót tesz, ha délután alszunk. Görög kutatók, 212 emberrel végzett kutatási eredményei szerint ugyanis, a napi rendszerességgel végzett szieszta, illetve 45-60 percnyi napközbeni szunyókálás hasonló mértékben (3-5 higany-milliméterrel) csökkenti a vérnyomást, mint más életmód-változtatások, például a só- és az alkoholfogyasztás mérséklése. Ez azért fontos, mert 2 higany-milliméteres vérnyomás-csökkenés 10 %-kal enyhíti a szív- és érrendszeri negatív események - mint például a szívroham - kockázatát.
- Az amerikai haditengerészet „A legénység terhelésének kézikönyve” című kiadványában megfogalmazottak szerint, pedig, a felszíni hadihajókon szolgálók számára – beleértve a kapitányt és a helyettesét, valamint az első tisztet is – békeidőben kötelező a napi hét óra alvás biztosítása. Ebből öt óra, úgynevezett védett alvás, és kettő a nap másik felében hivatalosan is szunyókálásnak nevezett pihenés, azaz szieszta....
- A Thomas Cook angol utazási iroda panaszkönyvéből: "A lusta Puerto Vallartato-i boltosok délutánonként bezárnak. Szieszta időszakban gyakran kellett volna vennem dolgokat - be kellene tiltani a bezárást.”
Ora et labora! - Imádkozz és dolgozz!
A
bencések a római katolikus egyház és a nyugati kereszténység legrégebbi
szerzetesrendje (bár szoros értelemben nincs bencés rend, hanem azokat kongregációkat
foglalja magába, amelyek a benedeki regula szerint élnek), monostoraikat – híven
jelmondatukhoz: „Ora et labora” (imádkozz és dolgozz!) – az imádság és a munka fogta
össze össze.
Munkával és ájtatoskodással kellett foglalkoznia mindenkinek, monostoraikat is igyekeztek ott és úgy felépíteni, hogy a vallásgyakorláson túl a munkavégzéshez is elérhető legyen minden szükséges dolog: víz, szántóföld, magtár, malom, baromfiudvar, istálló, fűvészkert, iparos műhelyek, stb. hogy a szerzeteseknek ne kelljen messzire bolyonganiuk, hogy a mesterségüket űzhessék.
Monostoraik igazi mezőgazdasági mintagazdaságok voltak, de nemcsak földműveléssel foglalkoztak, hanem iparosok, molnárok, pékek, kovácsok, takácsok, szabók, vargák, könyvkötők, harangöntők, orgonakészítők, festők, szobrászok, építészek is voltak. Ahol a bencések jobbágy segítséget is kaptak, ott inkább a munkavégzést irányították, szervezték, vezették. És bár kezdetben a rend tagjai kizárólag kézi munkával foglalkoztak (mármint az imádság mellett), de hamarosan támogatásra talált körükben a szellemi munka is, a tudományokat is elkezdték művelni és persze oktattak is (talán a leghíresebb hazai bencés, Szent Gellért például, István király fiának és örökösének, Imre hercegnek a nevelője is volt).
Forradalmi szabad nap
1848. március 15. csupán egy esős tavaszi nap volt. Szerdára esett és persze nem volt munkaszüneti nap, ám mindannyian jól tudjuk, hogy történelmi
távlatokban szemlélve ezen a nyirkos, borongós, esernyős napon Pesten és Budán nem mindennapi események zajlottak:
- a Landerer nyomda lefoglalása;
- a 12 pont cenzúrázatlan kinyomtatása;
- a Nemzeti Múzeum előtt nagygyűlés tartása;
- a Nemzeti Dal Petőfi általi többszöri elszavalása (de a Nemzeti Múzeum lépcsőjén pont nem...);
- a Közbátorsági Választmány megalakítása;
- a 12 pont elfogadtatása a városi tanáccsal, majd a helytartótanáccsal;
- Táncsics Mihály kiszabadítása;
- a forradalmi nap végén a Nemzeti Színházban ünnepi előadás tartása.
Legújabb kori
történelmünk során tehát, kiemelkedő jelentőséggel bír márciustizenöt megünneplése,
hiszen mély szimbolikus jelentéstartalmat, a szabadság, a függetlenség, az ellenállás, sőt lázadás, a fejlődés, a modernizáció és nem utolsó sorban a nemzeti öntudat térnyerésének érzését
hordozza magában. Ennek megfelelően márciustizenöt igencsak „érzékeny” ünnep volt mindig, bármely szelek fújtak is...
Az 1848/49-es eseményeket követően sokáig, természetesen, szó sem lehetett március 15. megünnepléséről. Az 1867-es kiegyezés után azonban a Habsburgok már hivatalosan nem tiltották, de 1898-ig inkább csak egy megtűrt, csendes megemlékezés lehetett az 1848/49-es forradalom és szabadságharc kezdete, viszont az 50. évfordulóra már törvény rendelkezett a hivatalos ünnepek sorába történő emeléséről. Bár ekkor még az ünnep központi eleme nem március 15., hanem az április törvények (az utolsó magyar rendi országgyűlés által elfogadott és V. Ferdinánd király által április 11-én szentesített törvénycsomag, amely lényegében Magyarországot rendi államból parlamentáris, alkotmányos monarchiává alakította) elfogadásának időpontja volt.
Március 15. "igazi" ünneppé az I.
világháborút követően vált. 1919-ben a tanácsforradalom az örököseként ünnepli e
jeles napot, majd a forradalmakat követő Horthy-rendszer törvénybe iktatott
nemzeti ünneppé - és munkaszüneti nappá - nyilvánítja 1927-ben. A II. világháború után hatalomra kerülő
kommunista rendszer ugyan felvállalja Március 15. üzenetét – hangsúlyozva a
száz évvel korábbi események „világforradalmi” és „plebejus” jellegét –, de ambivalens hozzáállását jelzi, hogy 1951-től e napot mégis "visszaminősíti", illetve munkanappá
nyilvánítja. ’56 után pedig kifejezetten kínossá vált a forradalmi márciustizenöt, és újból a
tűrt és a tiltott határán egyensúlyozott – munkanap volt továbbra is, de az iskolákban ünnepélyes megemlékezéseket tartottak.
A ’70-es évektől kezdve aztán márciustizenöt a rendszerrel szembeálló demokratikus gondolkodású ellenzéki fiatalok ünnepe is lett, amely megemlékezéseket a rendőrség is szorgalmasan „látogatta”. 1972. március 15-én például komoly tüntetés volt Budapesten, több mint száz embert állítottak elő. ’73-ban rendőri gumibotozás lett a megemlékezésből, 1986-ban pedig fáklyás felvonulás indult Táncsics Mihály szobrához, amely aztán a tüntetők és a rendőrök közötti dulakodásig fajult. Utoljára 1988-ban volt hatósági atrocitás márciustizenötödikén, amely nap akkorra már érezhetően és szemmel láthatóan is utat tört magának, hogy ismét hivatalosan is nemzeti ünneppé váljon. 1989 óta aztán újból munkaszüneti nap, 1991-től pedig valóban hivatalos nemzeti ünnep.
Rút kiskacsa azoknak, akiknek a munkájuk miatt autóval kell járniuk
Ami az amerikai autótörténelemben a
Ford T-modell (a „Bádogböske”), vagy a németben a Volkswagen Typ1 (a „VW bogár”),
az a franciának a Citroen 2CV "Kacsa”, amely megalkotásánál azokat célozták
meg „akiknek munkájuk miatt autóval kell járniuk, és akiknek túl drága egy hétköznapi
autót megvenni." - és elsősorban nem a városi kispénzű proletárokra,
hanem a vidéki állatorvosokra, orvosokra, szülésznőkre, papokra, gazdálkodókra,
őstermelőkre, piacozó kereskedőkre és családjaikra gondoltak (a 2CV
Fourgonnette kisteherautó például összecsukható, kivehető ülésekkel és hátsó
oldalablakokkal rendelkezett, így egy kereskedő a hétvégén családi járműként,
hétközben pedig fuvarozási tevékenységre használhatta):
- az autónak négy személy mellett 50 kg terhet is el kellett tudnia fuvaroznia;
- át kellett tudjon menni egy frissen szántott területen az általa szállított kosár tojás összetörése nélkül;
- egy teljesen gyakorlatlan sofőrnek is el kellett tudni vezetnie;
- olcsónak, alacsony fenntartási költségűnek (3 liter százon) és egyszerűen szervizelhetőnek kellett lennie.
A fenti elvárásoknak megfelelően, az
első készre jelentett 2CV még egyetlen fényszóróval és féklámpával volt
ellátva - egyrészt ez volt a törvény által előírt minimum, másrészt úgy
gondolták, hogy a kiváltani szánt lovaskocsikon még ennyi sincs… -, de hiányzott
belőle az elektromos indító, és a zárható vezetőajtó is. Az üzemanyagszint mérőpálcával
volt ellenőrizhető, a sebességmérőt a szélvédő oszlopra rögzítették (az
egyetlen másik műszer egy ampermérő volt), vászontetővel rendelkezett, és csak
szürke színben volt kapható.
1939 közepén 250 autóból álló kísérleti sorozatot gyártottak, és meg is kapta a francia piacra való engedélyt, de a II. világháború megakadályozta a tömeggyártást, így a Citroën csak 1948. október 7-én mutatta be hivatalosan a párizsi szalonban. A heves kritikák ellenére – "...ez egy olyan tervező alkotása, aki szinte mazochista hévvel csókolta meg a megszorítások korbácsát", "...van hozzá konzervnyitó?", "csúnyasága és primitívsége ellenére a 2CV egy nagyon érdekes autó...” – a 2CV óriási hatással volt a francia lakosság alacsony jövedelmű szegmensének életére és példátlan kereskedelmi sikert aratott: az értékesítés megkezdését követően pár hónapon belül már hároméves várólista alakult ki, amely hamarosan öt évre nőtt. Abban az időben egy használt Kacsa drágább volt, mint egy új, mert a dolgozónak nem kellett várnia rá….
Az utolsó Kacsa 1990-ben, összesen pedig 5.114.961 példány hagyta el a fészket (amelyekhez még közel 2 millió Dyane és Mehari licence is társul).
Túlértékelt OscarOK
13 ország 112 helyszínén forgattak. 7959 állatot „szerződtettek. 74.685 kosztümöt és 36,092 egyéb kiegészítőt készítettek, illetve használtak fel. A sztárokkal (nem kevesebben, mint 40-en voltak (!), a főszereplő David Niven és Shirley MacLaine mellett, még az apróbb szerepecskében is olyan nevek tűntek fel, mint Sir John Gielgud, Marlene Dietrich, Fernandel, Buster Keaton vagy Frank Sinatra) és a statisztákkal együtt 68.894 embert (beleértve a Chinchón nevű spanyol városka mind a 6500 lakóját, és mintegy 650 indiánt is a "vadnyugatról") foglalkoztattak a 75 forgatási nap alatt (a stáb igencsak gyorsan dolgozott).
De mindez busásan megtérült. A Jules Verne regényéből készült ’80 nap alatt a Föld körül’ 1956-os, leginkább egy színes-szagos-látványos zenés képeskönyvre, vagy utazási magazinra hasonlító filmadaptációt mind a közönség (a rendkívül magas gyártási költségek a mozipénztáraknál megtérültek), mind a kritikusok imádtak. Olyannyira, hogy a produkció két Golden Globe mellett, öt Oscar-díjat is bezsebelt.
Az mondjuk más kérdés, hogy ma már az Oscar történetének egyik legtúlértékeltebb filmjének tartják (a rendezés, a látványtervezés, és a jelmez, bár jelölve voltak, nem kaptak díjat már annak idején sem), de az hogy Michael Todd vezető producer, aki határtalan buzgalmának és agilitásának volt köszönhető ez a grandiózus alkotás, ne érdemelte volna meg a szobrocskáját, hááát, erősen vitatható....
Az élet zenéjét nők - köztük agilis munkásnők - írják
A nemzetközi nőnap, amely manapság leginkább a nőiesség, a női kellem, báj, szépség, öröm, asszertivitás virággal történő elismerésének, sőt megköszönésének, a nők iránti tisztelt és megbecsülés kifejezésének egyfajta modern rítusa – a május elsejei (munkás)majálisokhoz kicsit hasonlóan – harcos, politikai, feminista, szakszervezeti mozgalmak küzdelmeinek eredményeképpen alakult ki a múlt század elején. A legtöbb országban ekkortájt erősödtek fel a nők szociális-gazdasági jogainak kiszélesítésére, a foglalkoztatásban, a szabad munkavállalásban, a bérezésben, a szavazati jogokban érvényesülő hátrányos megkülönböztetés csökkentésére, illetve megszüntetésére vonatkozó követelések.
„…nincs olyan foglalkozás az államban, amelyre kizárólag csak nők volnának alkalmasak, mert nők. Vagy csak férfiak, mert férfiak. Hanem a természetes alkalmasság egyformán osztódott szét mindkét nemben, és a nő - természete szerint - űzheti mindama szakmát, amit a férfi (…).” Platón: Az Állam
A nemzetközi nőnapot
először 1911. március 19-én ünnepelték meg Ausztriában, Dániában,
Németországban és Svájcban. Az azt kisérő tüntetéseken - amelyeken sok férfi is
részt vett - a nők választójogának megszerzése kapott akkor még leginkább hangsúlyt.
1913-ban került aztán a nemzetközi nőnap időpontja március 8-ra a New York-i
textilmunkásnők 1857-es sztrájkjának - más források szerint egy New York-i
gyárban, 1908. március 8-án bekövetkezett, 129 munkásnő életét követelő
tűzvésznek - az emlékére. 1917-ben pedig már ezen a napon tüntettek orosz munkásnők kenyérért és békéért, négy nappal később – bár nem közvetlenül ennek a tüntetésnek a hatására –
II. Miklós orosz cár lemondott, és a megalakuló új, polgári kormány szavazati jogot biztosított
a nőknek Oroszországban - áttételesen megerősítvén és a (munkás)nők javára írván a március 8-i időpontot keleten is. Végül a nemzetközi nőnapot, mint a nők jogainak és a nemzetközi béke napjának ünnepét, az ENSZ is a világnapok közé sorolta 1977-ben, hivatalos nemzetközé ünneppé avanzsálva azt.
Magyarország a nőnapi felhíváshoz 1913-ban csatlakozott, amikor az Országos Nőszervező Bizottság röplapokat osztogatott, 1914-ben pedig már országszerte rendezvényeket is szerveztek. A Rákosi-korszakban a nőnap ünneplése kötelezővé vált, és az eredetileg különböző időpontokban rendezett nőnapot 1948-tól – szovjet mintára – megtartva munkásmozgalmi jellegét, március 8-án tartották. A rendszerváltás után aztán, a nőnap Magyarországon is teljesen elvesztette eredeti harcosproletár hangulatát (helyére a virág- és bonbonajándékozás plázameghittsége lépett), bár civil szervezetek – nemcsak idehaza, hanem világszerte mindenhol – a nőket érő elnyomás, diszkrimináció, szexuális zaklatás, prostitúció és minden nőkkel szemben elkövetett erőszak elleni tiltakozásnak továbbra is keményen hangot adnak e jeles napon.
Férfi bér:140 - Női bér:100
A
davosi Világgazdasági Fórum (WEF) 2023-as 15. jelentése szerint 135,5 év (36
évvel több, mint a pandémia előtt) kell ahhoz, hogy a nők és a férfiak
gazdasági, politikai, egészségügyi és/vagy oktatási téren egyenrangúvá
váljanak.
A Trenkwalder 2022-es munkaerőpiaci elemzése szerint, a Magyarországon, 2021-ben, teljes munkaidőben foglalkoztatott nők átlagos bruttó bére 16,2 százalékkal marad el a férfiakétól.Az Európai Szakszervezeti Szövetség 2020-as elemzése szerint Európában a nemek fizetése közötti különbség nyolcévenként csökken egy százalékkal, vagyis a nők átlagosan 84 év múlva, 2104-re (Magyarországon, 2031-re) érhetik el a férfibéreket, ha az akkori tendencia folytatódik.
A Központi Statisztikai Hivatal 2019-es első féléves munkaerőpiaci adatai szerint a magyar férfiak átlagkeresete bruttó 393 700 forint, a nőké pedig 326 700 forint volt.
100 dollár női fizetéssel szemben 140 dollár férfibér áll. A fejlett
országokban 2080-ra, a fejlődőkben pedig 2168-ra egyenlítődhetnek ki ezek a
nemek közötti fizetésbeli egyenlőtlenségek - közölte az Accenture a mintegy 28
ezer fős felmérésének eredményeit publikáló közleményében még 2017-ben. Az Eurostat statisztikája szerint egyébként, 2012-ben volt a legmagasabb a különbség, akkor 20,1%-kal kerestek kevesebbet a nők a férfiaknál.
A férfibér és a nőibér eltérésének vizsgálatakor, illetve a különbség csökkentésének érdekében minimum két síkon érdemes gondolkodni:
1. A férfiak és nők általános és átlagos bérkülönbségének számottevőbb oka: STRUKTÚRÁLIS (azaz a két nem képviselői eltérő értékű munkakörökben vannak foglalkoztatva). Az Accenture kutatás szerint például, a vizsgálat résztvevői közül a nőknek csak 27%-a választott olyan tanulmányokat, amelyek nagyobb fizetésű állásokkal kecsegtetnek, míg a férfiaknál ez 40% volt. A hölgyek mindössze 45%-nak volt mentora, míg a másik nem 58%-a támaszkodhatott nála tapasztaltabbakra a karrierje során. Felsővezetői pozíciókra pedig csak a nők 41%-a tört, 51%-os férfitöbbség mellett. Az Accenture felmérésből az is kimutatható, azonban, hogy a nők kisebb valószínűséggel fogadják el a mai világra oly jellemző, gyorsan változó, új technológiákat (45% vs. 63%), és vesznek fel programozói vagy informatikai tárgyakat (68% vs 83%), valamint használják a digitális technológiát és a közösségi médiát a karrierstratégia, a személyes márka építésére, a digitális képességek tudatos fejlesztésére, kapcsolatépítésre, tanulásra vagy épp munkára (cuki cica-fotók, végeláthatatlan gyereknevelési eszmecserék, vagy romantikus vacsoraképek posztolgatása helyett).
De a Trenkwalder elemzése is arra mutatott rá, hogy a nők bérelmaradásának egyik oka, hogy a "gyengébbik" nem képviselői felülreprezentáltak olyan, alacsonyabb hozzáadott értékű munkakörökben, mint a gondozás, értékesítés, oktatás, nem is beszélve a láthatatlan munka világában való szinte százszázalékos részvételükről - gyakorlatilag semmi bérezéssel.
2. A nemek közötti kevésbé jelentős, de annál "fájdalmasabb" eltérés, amely azonos munkakörben foglakoztatott férfiak és nők között mutatható ki: KULTURÁLIS. Ennek a paradigmatikus gondolkodásnak a leküzdése már jóval kényesebb feladat, de messze nem lehetetlen. Az integrált munkaköri rendszerek és az azokhoz kapcsolódó bértarifastruktúrák és/vagy bérsávok objektív megoldást kínálnak a különbségek csökkentésére vagy adott esetben eltüntetésére. Azt a lehetőséget is fenntartva, hogy adott esetben a munkaáltató és a munkavállaló - legyen az férfi vagy nő - közötti megállapodás esetén az "alacsonyabb" bér tükrözhet egyéb kondíciókban való megállapodást (pl.: otthoni munkavégzést és/vagy az óvodai, iskolai időbeosztásokhoz igazodó munkarendet, atipikus (egyéni) törzsidőt és/vagy keretidőt).
Bensi, a némafilmnarrátor
A
japán némafilmkorszakban a bensi a japán (néma)filmek mesélő-narrátora, illetve a
külföldi (néma) mozgóképek „tolmácsolója” volt. A vászon szélénél állva kommentálta
a filmet, beavatott a filmkészítés titkaiba, magyarázta a vásznon látható ismeretlen
(adott esetben az egzotikusnak számító nyugati) szokásokat, közvetítette a történetet,
több szerepet is eljátszva megszólaltatta a szereplőket, sőt a kisérő zenét
játszó zenészeket is koordinálva juttatta felejthetetlen moziélményhez a
közönséget.
A bensik nem csak széles kompetenciaportfólióval rendelkező filmesek, hanem igazi sztárok voltak, reklámarcként is funkcionáltak. Többek között a vonzerejüknek volt köszönhető, hogy a speckó munkakörük a hangosfilm 30-as évekbeli szédületes térhódítását is sokkal tovább túlélte Japánban, mint a világ többi részén a hasonló pozíciók (pl.: némafilm-kisérő-zongorista) – a felkelő nap országában még a második világháború idején is szépszámmal dolgoztak némefilmnarrátor bensik...
Munkaszüneti napok a másik oldalról
2018 márciusában az ipari termelés volumene 2,4%-kal elmaradt az előző év hasonló időszakától, amikor egyébként - azóta is példátlan mértékben - 13,9 %-kal nőtt a kibocsátás Magyarországon.
Gazdasági "érdekesség", hogy 2018. márciusában kettővel kevesebb munkanap volt idehaza, mint 2017-ben, amikor "csak" március 15-e volt pihenő nap, szemben 2018-cal, amikor március 16. is (bár azt egy szombati napon le kellett - volna - dolgozni), és Nagypéntek is munkaszünet lett. Így ha a munkanaphatástól megtisztított adatokat nézzük, akkor a 2018 márciusi termelés 1,9 %-kal magasabb - lett volna - a 2017-es kiugróan jó adathoz képest is – adta tudtunkra a Központi Statisztikai Hivatal.
2023. márciusában Dánia úgy döntött, hogy megszűntetik az 1686 óta a húsvét utáni negyedik pénteken ünnepelt egyházi Store bededag (Nagy Imanap) munkaszüneti státuszát, vagyis ezen a pénteki napon is dolgozni kell a dánoknak a jövőben. A plusz munkanaptól mintegy 3 milliárd dán korona (körülbelül 150 milliárd forint) többlet bevételt kalkulál a dán költségvetés.
Ennyit számít tehát, két kiesett munkanap, illetve a sok-sok szorgos munkáskéz dologtalanítása. De ehhez képest is, nekünk, itt Magyarországon, jóval kevesebb munkaszüneti napunk adódik...
Tessék felébredni!
A Deloitte 2023-as felméréséi eredményeiből az derül ki, hogy a magyar munkavállalók 57 %-a munkahelyváltáson gondolkodik, minden második válaszadó egy éven belül, minden ötödik pedig már a következő három hónapban otthagyná jelenlegi állását (leginkább, azok, akik kevesebb mint 2 éve dolgoznak aktuális munkahelyükön). A váltás oka – a közhiedelemmel ellentétben - nem elsőssorban a bérinfláció, illetve a bér-ár spirál, hanem a rugalmas munkavégzés lehetőségének biztosítása a meghatározó fontosságú elem (a felmérést kitöltők 40 százaléka akár a fizetése egy részéről is lemondana, ha rugalmasan választhatná meg a jövőben, hogy honnan dolgozik, a válaszadók közel fele pedig erősen elgondolkodna, hogy felmond, ha több napot kellene kötelezően bejárnia a munkahelyére).
Az Employer Brand Research Hungary 2019 kiadványban szereplő elemzés szerint, a magyar munkavállalók 23%-a (azaz minden negyedik-ötödik dolgozó!) munkahelyet váltott, további 34% (minden harmadik munkavállaló) pedig az elkövetkező egy évben belül szándékozik céget cserélni. Ha ezt a két számot egy merész matematikai húzással összeadjuk, akkor éves viszonylatban a magyar munkavállakók több mint fele érintett/potenciális fluktuáló (job jumper). Ráadásul a magyar szám nem kicsit (21/26%-kal) rosszabb, mint az európai adat...
A OECD 2023-as munkaerőpiaccal foglalkozó tanulmánya szerint a munkahelyi túlterheltségből (fizikai igénybevétel, munkaintenzitás, rugalmatlan munkaidő) adódó munkavállalói rossz egészségi állapot, a mozgásszervi, szív- és érrendszeri, valamint a mentális betegségek, mint például a stressz, a munkaerő-piaci fluktuáció egyik fő mozgatórugója. 2019-es adatok szerint a 35-44 éves munkavállalók 20 %-a, az 50-64 éves munkavállalók 25%-a hagyta ott jelenlegi munkahelyét – és gyakran nem is tér oda vissza többet – ezen okból.
A HR Evolation felmérése is kedvezőtlen irányba tartó fluktuációs trendeket támasztja elá. Évről évre nő a fluktuáció szintje Magyarországon: 2016-ban "még csak" 31% volt, 2017-ben 33%, 2018-ban 36%, 2019-ben pedig már 41%-os átlagos fluktuációval kell szembenézniük a hazai vállalkozásoknak. A munkavállalók elvándorlása a munkaviszony első három hónapjában a leggyakoribb, az új belépők akár 20%-a is kiléphet ebben az időszakban, de magas (16%-os) az 1-3 éves munkaviszony után az őket foglalkoztatókat elhagyók aránya is.
Jó reggelt, kedves foglalkoztatók, tessék felébredni!
Mert ezeket a trendeket a munkaerő-piaci - a profession.hu álláskeresési - adatok is visszaigazolják. Annak ellenére, hogy úgy tűnik elérte a betöltetlen álláshelyek számának növekedése a tetőpontját (a vendéglátás, az oktatás és a bankszektor kivételével, gyakorlatilag minenhol máshol, az építőiparaban, a szállítmányozásban, a logisztikában, a gyártás-termelésben csökkenek a feladott álláshirdetések), az álláskeresések száma összességében 2019-ben 9 %-kal nőtt a 2018. évihez képest, de a jelentkezőkből csak közel annyi akadt, mint egy évvel korábban!
Vagyis, aki váltani akar, az nagyon akar váltani! (és munkavégzés helyett, nagy eséllyel, álláskereséssel tölti a munkahelyen töltött idejét...)
Csak a tudás éri meg a fáradozást!
"...az egyetlen igazi (egzisztenciális) biztonságot, amit egy ember elérhet az életben, nem a pénz, hanem a felhalmozott tudás, tapasztalat és képesség jelenti."
- mondotta volt Henry Ford, a Ford Motor Company alapítója, az autóipar meghatározó szereplője, a futószalagos gyártósor, illetve a modern tömeggyártás úttörője. De a műveltség, illetve a tudás mindenhatóságát már az ókori rómaiak is magukénak vallották (Irene Vallejo a 'Papírusz' című művében megfogalmazott gondolatait szabadon idézve):
"Csak a tudás éri meg a fáradozást. Minden más az apró, emberi javakhoz tartozik, és kár túl nagy fáradtságot ölni a hajhászásukba.
- A nemesi cím az ősök érdeme.
- A gazdagság a sors adománya, aki ahogy adta, úgy el is veheti.
- A dicsőség törékeny.
- A szépség múlandó.
- Az egészség sem örök.
- A testi erőt elemésztik a betegség és a kor.
A tudás az egyetlen halhatatlan és isteni, amit bírhatunk. Mert egyedül a tudás képes legyőzni a mindent elragadó időt és éveket, egyedül a tudás teszi bölccsé az időseket. Még a szélrohamként lecsapó, mindet eltörlő és leromboló háború sem tudja elvenni tőled azt, amit tudsz."
Lovas könyvtárosnő - Könyvtáros lovasnő
Az
1930-as években Franklin D. Roosevelt szociális alapú társadalom- és
gazdaságfejlesztési New Deal programja igyekezett a felemelkedés útját
megtalálni a gazdasági mélypontját élő Amerikai Egyesült Államok számára.
A New Deal égisze alatt működő WPA (Works Progress/Project Administration) hivatal nem csak állástalan, ráadásul jórészt tanulatlan és/vagy mélyen alulképzett munkavállalók milliót igyekezett állami finanszírozású munkalehetőségekhez juttatni, hanem az olvasottság-műveltség szó szerinti terjesztésével (mozgó könyvtárakkal) is próbálta felvenni a harcot az analfabétizmus és így közvetett módon a munkanélküliség ellen. Az USA számos pontján azonban, áram, utak, benzinkutak hiányában a könyvtárosokat autó helyett lóra ültették, hogy a nyeregtáskáikban szállítsák a tudást (adományokból származó könyveket) az ország legeldugottabb és legelmaradottabb zugaiba (elsősorban az Appalache-hegységben, Kentuckyban), az ott könyvtárnak kijelölt templomokba, iskolákba, postahivatalokba.
Az első lovas könyvtárat még 1913-ban hozta létre egy helyi bányatulajdonos, később ezt az ötletet „melegítette fel” a WPA helyi szervezete megalakítva 1935-ben a Lovas Könyvtár intézményét.
A program egy évtizede alatt mintegy 1000 lovas könyvtáros – kizárólag nő – járta esőben, hóban, fagyban, napsütésben a vad vidéket, hetente 200-300 kilométert lovagolva, a könyvek szállítása mellett, azok rendbetételével is foglalatoskodva, sőt időként az olvasni nem tudó megrendelőknek felolvasásokat is tartva, mai értéken számolva, kevesebb mint 500 dollár (kb. 150 ezer forint) fizetésért.
Mindezt egészen 1943-ig, amikor Roosevelt gyakorlatilag véget vetett a közmunkaprogramnak, így a WPA megszüntetésével a könyvtáros lovasok munkakörének is befellegzett. De munka nem vésze el csak átalakul, mert tevékenységüket azóta motoros könyvfutárok végzik állami könyvtárak foglalkoztatottjaiként.
A bányamunka nem múlik el nyomtalanul
"…ha a tóparti vulkánvidék világrészünk bármely más pontján állana, akkor régóta mint a táji szépség csodája élne az emberek tudatában. Mi azonban csákánnyal és dinamittal esünk neki. (…) Országutat kavicsolunk szépségének törmelékeivel (…) A dulást a Badacsonyi Bazaltbánya Részvénytársaság intézi a modem technika minden fölkészültségével.” (Budapesti Hírlap, 1929.)
Az 1903-ban alapított Bazaltbánya
Részvénytársaság kezdte el a badacsonyi bazalt (helyesebben bazanit) nagyüzemi kitermelését,
amit drótkötélpályán hordták le a hegyről a badacsonytomaji és a
badacsonytördemici zúzóüzemekbe. A bánya fénykorában több mint 1600 ember
dolgozott itt (a rabokról, és kényszermunkatáborosokról most nem is beszélve). A munka, két műszakban, reggel négy órától este tízig tartott, minden
nap 14 órakor volt a robbantás. Az évtizedek alatt mintegy 12 millió tonna
követ bányásztak ki itt, amelyből aztán az ország macskaköveinek jelentős része
készült.
Amikor az 1965 a bányákat bezárták, rekultivációs munkák kezdődtek. Feketefenyőkkel ültették be a bányaudvarokat, és a badacsonytomaji bányaközpont épületeinek kőanyagai is újrahasznosításra kerültek. A hajdani felső kolónia egykori bányászlakásainak lebontott kövéből húztak fel, példának okáért, a Szent István kápolnát 2014-ben.